Pošlete nám svůj dotaz »

Abychom chránili Vaše soukromí, mohou být zde zvěřejněné příspěvky pozměněny. Děkujeme za pochopení.

Váš e-mail:
Předmět:   
Váš dotaz:
 
Lze rehabilitovat "propadlou dělohu" po náročném porodu?

Mám problém, se kterým mi prý umíte pomoci. V září jsem porodila syna — porod byl rychlý, bez komplikací a bez sebemenšího poranění nebo nastřižení. Syn vážil necelé 4 kg. I prvního syna jsem porodila spontánně a bez potíží, i ten měl přes 4 kg. Malé děti neumím :).

Radost z bezproblémového porodu a naprostého zdraví mého druhého chlapečka mi trochu kazí jen fakt, že se mi propadla děloha. S nadsázkou říkám, že musím nosit kalhotky s nohavičkou, aby mi děloha nevypadla na zem, ale radost mi to nedělá.

Můžete mi nějak pomoci? Operativní řešení vidím až jako poslední řešení, až vyčerpám všechny ostatní možnosti. Můj gynekolog fyzioterapii šanci žádnou nedává, já ale věřím, že možnosti jsou a naděje také.

M.K., Praha
Ingrid Palaščáková Špringrová

Dobrý den, prolapasy orgánů malé pánve jsou častým problémem žen po porodu. Je důležité, aby jste si byla jista, že umíte ovládat správně svaly pánevního dna.

V našem zařízení Vám přesně řekneme, jak fungují svaly Vašeho pánevního dna – zda je umíte správně aktivovat a povolovat. To je důležité pro vývoj Vašeho problému, ať už dojde k operačnému řešení nebo ne.

U správně fungujících svalů pánevního dna by nemělo docházet k dalším prolapsům. Pro diagnostiku jejich funkce používáme jak moderní přístrojové postupy (ultrazvuk a biofeedback), tak vyšetření per vaginam.

Dr. Palaščáková Špringrová, Ph.D.
Posílení svalů pánevního dna před/po operacích?

Dostala jsem na Vás kontakt z rehabilitace ve Staré nemocnici v Hradci Králové. Bylo mi doporučeno, abych se naučila cvičit před a po plánované operaci poklesu pánevního dna o 4 cm, pro výhřez konečníku, inkontinence stolice a močového měchýře. Tato situace přicházela postupně – první porod byl těžký s nástřihem konečníku /syn vážil přes 4 kg/, následující dva porody také okolo 4 kg. U všech šlo o přirozené porody. Poté přišla hysterektomie pro výhřez dělohy řezem břicha + slepé střevo. V loňském roce poševní plastika.

Protože jsem již neudržela větry, stolici a přidaly se potíže s inkontinencí, snažím se od počátku roku intenzivně dopátrat příčiny všech potíží. Až ve FN v Hradci Králové mě doktor odeslal na rehabilitaci. Při cvičení pánevního dna jsem zjistila, že levá část podbřišku nad chirurgickým řezem je necitlivá, "mrtvá". To ovlivňuje motoriku mé levé nohy, kyčelního kloubu a pravděpodobně se podílelo na výhřezu ploténky před 3 lety.

Fyzioterapeutka se zmínila, že v oblasti dysfunkce svalů pánevního dna máte velmi dobré výsledky. Nyní jsem v rozpoložení, kdy mne čeká laparoskopická operace konečníku a močového měchýře (vytažení a zpevnění mřížkou). Takže bych ráda věděla, jak na tom svaly mého pánevního dna skutečně jsou – zda mám případné vyšetření absolvovat před nebo až po operací. Zajímalo by mne, zda tento stav mohu ovlivnit cvičením – hlavně jak efektivně cvičit, protože některé svaly nezatnu. Moje fyziotrapeutka mi radí velmi zodpovědně, přesto mne ještě odkázala na Vás. Jsem ročník 1953, sice v důchodu, ale ještě pracuji.

B.P., Pardubice
Ingrid Palaščáková Špringrová

Dobrý den, děkuji za důvěru v řešení problému. Předooperační, přesně cílená individuální instruktáž je důležitá nejen proto, abyste pochopila, co a jak máte vlastně aktivovat. Určitě bych Vám doporučila navštívit naše zařízení ještě před operací.

Dr. Palaščáková Špringrová, Ph.D.
Jak posílit svaly pánevního dna?

Dobrý den, jsem 4 měsíce po porodu a pociťuji únik moči při kašli, kýchnutí nebo poběhnutí.

Uměli byste mi ve Vašem zařízení doporučit, jak mám trénovat svaly pánevního dna?

R.K., Neratovice
Ingrid Palaščáková Špringrová

Dobrý den, objednejte se u nás (+420) 773 552 722, abychom vyhodnotili poporodní funkci svalů Vašeho pánevního dna. Poporodní inkontinence je velice častým projevem dysfunce svalů pánevního dna, ale neměla by být do půl roku od porodu. V naše centru Vám vyhodnotíme a vysvětlíme kvalitu svalů Vašeho pánevního dna. Na základě výsledků Vám poté sestavíme tréninkový program nebo doporučíme pomůcku pro posílení svalů pánevního dna.

Dr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D.
Seznam terapeutů vyškolených v metodě ACT.

Dobrý den, absolvovala jsem pobyt v lázních a ráda bych pokračovala v terapii s metodou Akrální koaktivační terapie. Chtěla bych se zeptat, kde najdu seznam terapeutů vyškolených v této metodě.

P.H., Tábor
REHASPRING

Dobrý den, seznam vyškolených terapeutů najdete na našich webových stránkách: www.act-method.com

Syndrom "placaté hlavičky" u kojenců.

Dobrý den, všimla jsem si, že moje čtyřměsíční dcerka má nakřivo hlavičku a vzadu jí má hodně sleženou. Umíte mi poradit, co a jak s ní mám cičit?

Ingrid Palaščáková Špringrová

Dobrý den, určitě navštivte naše centrum. Vysvětlíme Vám, jak budete s Vaším miminkem cvičit a také doporučíme, jak s miminkem manipulovat.

Dr. Palaščáková Špringrová, Ph.D.